Jak zadbać o sprzęt narciarski po zimie?

Czyszczenie to podstawa dbałości o narty i buty narciarskie - tak przygotujesz sprzęt do dalszych działań. Przy pomocy specjalistycznych środków lub zwykłej ściereczki należy oczyścić cały sprzęt z brudu, który osadził się w trakcie jego użytkowania. Szczególnie wymagają tego narty, które były przewożone na dachu samochodu bez jakiejkolwiek osłony – sól z jedni może spowodować korozję wiązań i krawędzi nart. W przypadku nart konieczne może okazać się także ściągnięcie starego smaru.

Zarówno narty, jak i buty narciarskie należy precyzyjnie wysuszyć – o ile w przypadku nart nie jest to skomplikowane, to suszenie butów może zająć trochę więcej czasu.

Przede wszystkim trzeba wyciągnąć buty wewnętrzne i wkładki, ponieważ to właśnie między nimi pojawia się wilgoć, zwiększająca ryzyko rozwoju bakterii. Po całkowitym osuszeniu można je włożyć z powrotem, uważając żeby nie pojawiły się jakiekolwiek zagięcia czy marszczenia.

Konserwowaniem nazywa się smarowanie ślizgów (spodu nart) – jest to proces, konieczny do ochrony krawędzi przed zmianami atmosferycznymi.

Narty można smarować „na zimno” lub „na ciepło” przy pomocy profesjonalnego żelazka. Profesjonaliści radzą, żeby roztopionego smaru już nie cyklinować (czyli nie ściągać jego nadmiaru za pomocą specjalnej płytki), ponieważ grubsza warstwa lepiej ochroni ślizgi przed negatywnym wpływem wilgoci. Taką czynność należy wykonać dopiero przed pierwszą wyprawą na stok.

 

Podczas smarowania nart warto pamiętać o ich krawędziach – olej wazelinowy doskonale zabezpieczy krawędzie przez rdzewieniem.

Część narciarzy preferuje także konserwację laminatu, czyli górnej powłoki nart. W sprzedaży dostępne są preparaty nabłyszczająco konserwujące, których zadaniem jest poprawienie wyglądu nart oraz ochrona przed niekorzystnymi czynnikami.

Jeśli nie masz czasu, by samodzielnie przesmarować swoje narty, możesz je po prostu zanieść do serwisu narciarskiego, gdzie serwisanci wykonają pracę za Ciebie. We Wrocławiu mamy serwis przy ul. Robotniczej 1 (schodami w dół).

Przechowywanie nart i butów narciarskich.

Wbrew pozorom, sposób w jaki przechowujesz sprzęt jest tak samo ważny jak sama konserwacja – to właśnie dzięki niemu sprzęt nie straci na swojej wartości.

Narty najlepiej umieścić w pokrowcu i ustawić w pozycji pionowej. Pomieszczenie, w którym spędzą okres letni powinno być suche i zaciemnione, gdzie sprzęt nie będzie narażony na duże wahania temperatury.

 

 Buty należy lekko zapiąć (wówczas skorupa nie ulegnie odkształceniu) i – tak jak w przypadku nart – umieścić je w pokrowcu lub kartonie, który otrzymaliśmy podczas zakupu. Buty również powinny być przechowywane w stałej temperaturze i miejscu, do którego nie dociera słońce – zmniejszy to ryzyko odbarwień skorupy.

Jeżeli tylko podczas konserwacji weźmiemy pod uwagę tych kilka punktów, przedłużymy żywotność naszego sprzętu, a podczas kolejnego sezonu będziemy mogli cieszyć się komfortową i bezpieczną jazdą.