Porady...

Jak zadbać o sprzęt narciarski po zimie?

 

Zanim schowasz narty i buty narciarskie do szafy, zacznij od dokładnego wyczyszczenia sprzętu. Przy pomocy specjalnych preparatów czyszczących albo z pomocą zwykłej ściereczki należy oczyścić buty i narty czy kije narciarskie z wilgoci i brudu, który osadził się na nich w trakcie całosezonowego używania. Najwięcej uwagi poświęć nartom – jeśli jeździły z Tobą np. na dachu samochodu bez jakiejkolwiek osłony – sól z jedni mogła przyczynić się do delikatnej korozji wiązań i krawędzi nart. Przyjrzyj się nartom – być może będziesz musiał usunąć z nich stary smar.

Jeśli nie masz czasu, by samodzielnie przesmarować swoje narty, możesz je po prostu zanieść do serwisu narciarskiego, gdzie serwisanci wykonają pracę za Ciebie. We Wrocławiu mamy serwis przy ul. Robotniczej 1 (schodami w dół).

Czyszczenie nart i butów narciarskich. 

 

Jeśli w sezonie byłeś wiele razy na stoku, teraz musisz sprzętowi poświęcić także trochę czasu, żeby doprowadzić go do porządku. Jeśli zadbasz o narty i buty po sezonie, będziesz mógł dłużej cieszyć się nimi w trakcie sezonu narciarskiego.

 

Narty, kije i buty narciarskie należy najpierw dokładnie wysuszyć – o ile w przypadku nart nie jest to skomplikowane, to suszenie butów może zająć nam sporo czasu.

Na początku wyciągnij ze skorup buty wewnętrzne i wkładki, gdyż między nimi mogła pojawić się wilgoć, która zwiększa ryzyko powstania pleśni itd. Gdy już dokładnie wysuszysz buty wewnętrzne, teraz możesz je włożyć do skorupy buta narciarskiego, zwracając uwagę na to, by wkładki w żadnym miejsc się nie pomarszczyły, ponieważ mogłoby to je zniekształcić.

Konserwacja nart i butów narciarskich.

 

Konserwowanie to smarowanie ślizgu narty – taki proces pozwoli zabezpieczyć krawędzie przed zmianami atmosferycznymi. Narty możesz smarować „na zimno” lub „na ciepło” przy pomocy profesjonalnego żelazka. Profesjonaliści radzą, żeby roztopionego smaru już nie cyklinować (czyli nie ściągać jego nadmiaru za pomocą specjalnej płytki), ponieważ grubsza warstwa lepiej ochroni ślizgi przed negatywnym wpływem wilgoci. Taką czynność należy wykonać dopiero przed pierwszą wyprawą na stok. Podczas smarowania nart warto pamiętać o ich krawędziach – olej wazelinowy doskonale zabezpieczy krawędzie przez rdzewieniem.