TABELE ROZMIARÓW - BUTY NARCIARSKIE

JAK PRAWIDŁOWO ZMIERZYĆ STOPĘ?

 

Na podłodze połóż czystą kartkę papieru A4, a następnie postaw na niej stopę. Teraz możesz odznaczyć długopisem koniec swojego dużego palca oraz koniec pięty. Weź miarkę lub centymetr krawiecki i zmierz odległość pomiędzy jednym a drugim punktem w centymetrach.

 

Jeśli szukasz butów komfortowych do jazdy rekreacyjnej, rekomendujemy dodanie 0.5-1.0 cm do długości zmierzonej stopy. Gdy jeździsz sportowo, ścigasz się, trenujesz technikę, jeździsz na nartach po slalomie, po tyczkach itp., możesz wybrać buty w swoim rozmiarze, bez dodawania centymetrów do odmierzonej wartości. Niestety, musisz liczyć się z tym, że taki but będzie mniej komfortowy, ale za to zyskasz moc przekazywaną z buta narciarskiefo bezpośrednio na nartę.

CO JESZCZE WARTO UWZGLĘDNIĆ PRZY WYBORZE BUTÓW NARCIARSKICH?

 

Szerokość

 

Buty narciarskie powinny być również dopasowane pod względem szerokości, która odpowiada szerokości stopy w okolicach kości śródstopia (najczęściej ten współczynnik jest podany dla rozmiaru stopy 27,5 cm).

 

Buty należy dopasować pod kątem wygody i charakteru jazdy:

 

  • Buty do jazdy sportowej: poniżej 98 mm

  • Buty dopasowane: 98-100 mm (do jazdy przy większych prędkościach lub dla osób z wąskimi stopami)

  • Standardowe dopasowanie: 100 – 104 mm (więcej komfortu kosztem utraty precyzji)

  • Bardzo szerokie: 104 mm – wzwyż (buty dla początkujących oraz osób z szerokimi stopami i łydkami).

Flex

 

Gdy szukasz dobrych dla siebie butów narciarskich, pamiętaj, by sugerować się także flexem, czyli sztywnością buta narciarskiefo. Dobór właściwego flexu jest zależny od następujących czynników: umiejętności, predyspozycji fizycznych oraz wagi. Osoby, które mają już na swoim koncie zaawansowane umiejętności w jeździe na nartach i charakteryzujące się większą wagą powinny wybrać buty sztywniejsze. Ze względu na umiejętności, zaleca się następujący dobór flexu:

 

  • Początkujący: 40 – 70

  • Średniozaawansowani: 60 – 90

  • Zaawansowani: 90 – wzwyż

  • Jeżeli mierzysz buty w domu pamiętaj, żeby dokładnie spiąć klamry i przyjąć pozycję narciarską – kolana powinny być lekko ugięte (w taki sposób, aby znajdowały się w pionowej linii z palcami stóp), a golenie oparte o języki butów.

  • Palce nie mogą zbyt mocno naciskać na przód wkładki.

JAK DOBRAĆ ROZMIAR BUTÓW NARCIARSKICH?
 

Poniżej znajdziesz tabelę, z której możesz odczytać, jakie rozmiary odpowiadają zmierzonej długości stopy w centymetrach (oznaczone są jako Mondo Point).